




Taste the Richness of Indian Culture With Our Dishes
Welcome to Manisha’s Rasoi, where the authentic Indian taste is crafted with love and tradition. My passion for cooking authentic Indian meals has brought joy to my family and friends over the years. At Manisha’s Rasoi, we are dedicated to celebrating the rich flavors and culinary heritage of India, where every dish is prepared with the finest homemade spices and ingredients.
From our kitchen to your table, we offer a diverse menu that honors the authentic Indian taste while embracing new culinary inspirations. Manisha’s Rasoi promises a dining experience that is both satisfying and memorable.
MENU
Curries
Paneer Butter Masala
16 ozs – $12
32 ozs – $24
Veg Korma
16 ozs – $12
32 ozs – $24
Malai Kofta
16 ozs – $12
32 ozs – $24
Undhiyu
16 ozs – $12
32 ozs – $24
Palak Paneer
16 ozs – $12
32 ozs – $24
Matar Paneer
16 ozs – $12
32 ozs – $24
Kadai Paneer
16 ozs – $12
32 ozs – $24
Tawa Sabzi
16 ozs – $12
32 ozs – $24
Aloo Gobi
16 ozs – $11
32 ozs – $22
Chole
16 ozs – $11
32 ozs – $22
Rajma
16 ozs – $11
32 ozs – $22
Dal Makhani
16 ozs – $12
32 ozs – $24
Dal Tadka
16 ozs – $11
32 ozs – $22
Mixed Dal
16 ozs – $11
32 ozs – $22
Dal bati Churma
(with spicy garlic
chutney)
$11 per head
Starters
Khaman
16 ozs – $12
32 ozs – $24
Veg Pakora
16 ozs – $12
32 ozs – $24
Paneer Pakora
16 ozs – $14
16 ozs – $28
Aloo Chaat
16 ozs – $12
32 ozs – $24
Hara Bhara Kabab
$1 piece w/ chutney
Indori Dry Fruit Pattice
$1.25/piece with 2 chutney’s
Cheesy masala pav
16 ozs – $12
32 ozs – $24
Stuffed Bread Pakora
$2/piece with 2 chutney’s
Pav bhaji
16 ozs – $12(without pav)
32 ozs – $24(without pav)
Dabeli
$3 per piece
Vada pav
$6 (2 Pieces)
Idli Vada ( 2 idli 2 vada
with sambhar and chutney)
$10/plate
Chole Tikki/ragda pattice
(2 patties)
$10/plate
Dal Kachori
$2/piece with 2 chutneys
Onion Kachori
$2/piece with 2 chutneys
Samosa
1.5/piece with 2 chutneys
Chilli paneer
16 ozs – $12
32 ozs – $24
Veg manchurian /
gobhi manchurian
16 ozs – $12
32 ozs – $24
Rice entries
Jeera rice
16 ozs – $7
32 ozs – $14
Tawa Pulav
16 ozs – $12
 (Extra charges for Raita)
32 ozs – $24
(Extra charges for raita)
Veg Pulav
16 ozs – $8
 (Extra charges for Raita)
32 ozs – $16
(Extra charges for raita)
Veg fried rice
16 ozs – $12
 (Extra charges for Raita)
32 ozs – $24
(Extra charges for raita)
Veg Noodles
16 ozs – $12
32 ozs – $24
Sweets
Kalakand
$1.5/piece
Kheer
16 ozs – $12
32 ozs – $24
Shrikhand
16 ozs – $12
32 ozs – $24
Gajar Halwa
16 ozs – $14
32 ozs – $28
Moong dal halwa
16 ozs – $14
32 ozs – $28
Mango mousse
$2 per cup(2 mini rasgullas with 4ozs mousse)
Gulab Jamun
$1/piece
Breads
Poori
4 for $5
Methi Paratha
5 for $5
Stuffed Paratha
$2.5 per piece
* Vegetable prices may vary subject to market prices.
* Any seasonal veggies can be requested
* Chafing sets are given on rent. ( $5 per set)( fuel not included)
* I don’t take orders for just roti ,poori( Please order them with entries)
Dishes We Offer
(02/03/2025- 02/07/2025)
Potato Beans cabbage
16 ozs – $12
24 ozs – $18
32 ozs – $24
Aloo sabji
16 ozs – $11
24 ozs – $16
32 ozs – $22
Pakora kadiÂ
16 ozs – $12
24 ozs – $18
32 ozs – $24
Roti (5)
$4
Rice
tava sabji
16 ozs – $12
24 ozs – $18
32 ozs – $24
Dal palakÂ
16 ozs – $11
24 ozs – $16
32 ozs – $22
Roti (5)
$4
Rice
lauki kofta
16 ozs – $11
24 ozs – $16
32 ozs – $24
Rajma
16 ozs – $11
24 ozs – $16
32 ozs – $22
Roti (5)
$4
Rice
kadhai paneer / Malai koftaÂ
16 ozs – $12
24 ozs – $18
32 ozs – $24
Dal makhani
16 ozs – $12
24 ozs – $18
32 ozs – $24
Roti (5)
$4
Rice
pav bhaji
16 ozs – $12
24 ozs – $18
32 ozs – $24
Tava pulav
16 ozs – $12
24 ozs – $18
32 ozs – $24
Meals for 2 ( 16 ozs rice, sabji and dal and 4 rotis)
$25
Meals for 3 ( 24ozs rice, sabji and dal and 6 rotis)
$35
Meals for 4 (32ozs rice, sabji and dal and 8 rotis)
$45
Please confirm your orders by evening for next day’s lunch/ dinner
* Those who are interested in bringing their own containers are most welcome but please let me know in advance.
Have questions?
Get in touch!
